Планування меню займає 10-15 хвилин, але в перспективі економить багато часу і енергії.
Покажіть мені людину, яка не задається запитанням “Що б сьогодні приготувати на вечерю?”.
Ви ж в курсі, що час на прийняття будь-якого рішення мозок забирає багато енергії? Не важливо, чи вирішуєте ви складні алгоритми чи думаєте, яку кашу з’їсти на обід. Мовчу про легендарне “Що сьогодні одягти”, але про це іншим разом 🙂
Коли я усвідомила, що думки “що приготувати” займають багато мого ресурсу, вирішила спробувати складати меню на тиждень. Я віддаю перевагу тому, щоб витрачати ресурс свого мозку на серйозніші завдання. То ж, щонеділі ми з чоловіком беремо список страв і сідаємо складати меню.
Цей експеремент ми почали в листопаді й досі успішно дотримуємось його.
Спершу я боялася, що ми складемо меню, але вже у вівторок усвідомимо, що риби, наприклад, не хочеться і вся схема поламається 🙂 Саме цей сумнів зупиняв мене зробити це ще раніше, та я наважилась і тепер взагалі не розумію, як ми харчувались без меню. Це не лише дає готові рішення на цілий тиждень, але й економить вагон часу, бо не знаю як ви, а я не люблю танці з бубнами біля плити. Віддаю перевагу, щоб швидко, корисно і з мінімальною обробкою. В цій статті точно не буде секретів, як однією рукою ліпити вареники, а іншою смажити броколі в клярі. І високої кухні не буде з фуа-гра та телячими медальйонами чи що там ще :).
То ж цей пост швидше для тих, хто любить просту їжу, хоче корисно, швидко і без пускання коріння в підлогу кухні.
Для написання меню вам необхідно:
- Блокнот чи листок для складання меню на тиждень
- Список страв, які ви любите/вмієте і хочете готувати
- 10 хв часу
Список страв ще одна допоміжна річ, яка висить в нас на холодильнику. Його суть в тому, щоб систематизувати ті страви, які ви любите і готуєте. Не пишіть туди борщ, якщо ви його готуєте раз в рік. При складанні меню просто берете свій список і визначаєте, що з чим ви будете їсти цього тижня. Можете користуватись і нашим. Мені не шкода 🙂
Ось наш приклад списку:
Мета меню – це займати мінімум часу, але при тому харчуватися корисно і збалансовано.
Як це відбувається у нас.
Вранці ми дивимось у список і готуємо сніданок та обід. На обід завжди каша. То ж, поки настоюється вівсянка чи гранола і готуються тости, ми закидаємо в пароварку заплановану кашу. Щоб один раз пообідати двом людям потрібно приготувати півсклянки сухої крупи. Заливаємо в пароварку воду, заливаємо крупу водою і ставимо готуватись. Робить це той, хто швидше встає :).
В нас звичайна пароварка-каструля і це must-have в кожному домі. От чесно 🙂
Якщо у вас поки немає такого спасівника, то можете варити кашку в звичайній кастулі.
Розгляньмо приклад меню:
Якщо в меню на обід є салат, він готується перед виходом на роботу, щоб бути свіженьким.
Якщо ж, запечена індичка, я це роблю зазвичай ввечері в неділю. Запікаю в спеціях (маринад: карі, гімалайська сіль, чорний перець, соєвий соус, трішки оливкової олії). Час: 5 хв на те, щоб натерти філе і залити його соусом, 30 хв на те, щоб філе собі постояло в куточку і десь 30-40 хв на запікання в духовці. Танцювати біля плити і висмажувати котлетки у формі зірочки вам не доведеться (ну хіба ви це любите).
От і все, сніданок і обід готові. Пакуємо кашку з додатками в бенто-бокси і топаємо на роботу.
Меню на вечір робимо максимально швидким і легким в приготуванні, щоб не з’їсти сусідів з голоду, а змогти швиденько підкріпитися, тому тут нас знову рятує пароварка або сковорідка-гриль. На прикладі вівторка можемо розглянути вечерю: хек на пару і салат з капусти.
Миєте хек, але не забудьте вранці дістати його з морозильної камери. Натираєте спеціями, викладаєте в пароватку (сковорідку-гриль чи духовку) і готуєте приблизно 30 хв. За цей час нарізаєте салат, перевдягаєтесь, качаєте прес і стоїте в планці (будь-яка діяльність на ваш вибір). Вечеряєте. Профіт.
Вранці все повторюється знову. Мабуть цей метод не підійде тим, хто любить варити на тиждень борщ, але ми любимо свіженьке і на один раз, тому це ідеальний шлях.
Коли ми складаємо меню в неділю, ми визначаємо, які продукти необхідно буде купити, щоб забезпечити харчування на тиждень.
Я просто вказую їх в графі під меню. Таке як овочі та м’ясо купуємо за потребою, рибу, крупи, сири і заморожені продукти заздалегідь.
Десерти в меню не вношу, бо ми їмо сухофрукти та горіхи, тому десерти готуються за бажанням в будь-який натхненний до солоденького день.
Плюси планування меню:
- Величезна економія часу !!!
- Приготовані продукти з’їдаються відразу, а не псуються
- В холодильнику більше немає продуктів, які доводиться викидати, бо купили на емоціях, але не приготували.
- Ви купуєте їжу за списком, тому менше шансів, що в холодильнику з’явиться оселедець чи клешня краба, яку ви купили в пориві голоду і тепер не знаєте нащо (хоча маленький шанс все ж є);
- Швидкість приготування страв;
- Процес приготування стає приємною рутиною, яка не висмоктує всі сили;
- У вас завжди є готовий список і в голові не виникає дилем “гречка чи рис, м’ясо чи риба”.
- Це легко і чудово підходить для творчих/зайнятих/втомлених людей;
- Поки готується їжа, ви маєте час просто потанцювати 😉
Так ⇓
Чи так ⇓ 🙂
Привіт
Ми теж так робимо вже роки
А де у вас супи? =)
Спробуйте ще кукурудзяну кашу з бринзою та олією
Привіт.
Ммм, кукурудзяну кашку з бринзою ми любимо, але не часто готуємо. А от з супами не склалося 🙂
Дуже рідко готуємо, бо не прихильники чомусь 🙂 А таке щастя, як борщ взагалі раз в рік і то не доїдається 🙂
Не уявляю життя без рідкої страви — щодня хоч прості овочеві, хоч м’яском чи фрикадельками, а борщ (в ідеалі з квасолею) це взагалі мастгев щотижня. Все крім борща готується реально швидко. Часто проблема в подорожах, що нема класичних супів або хоча б якихось крім крем-супів)).